Menu
 


     AÇLIK OYUNLARI

Panem diye adlandırılan, 13 mıntıka yani bölgeden oluşan bir ülkede 74 yıl önce çıkan isyan sonucu mıntıkalar Capitol'e karsı ayaklanmıştır. İsyan sonucunda 13. mıntıkayı yerle bir eden Capitol, geri kalan 12 mıntıkayı da açlık oyunlarıyla cezalandırmıştır. Açlık oyunları, her mıntıkadan yasları 12 ile 18 arasında değişen bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 24 haracın arenada tek bir kisi kalana kadar ölümüne yarışmasıdır. Bu yarışmayı Capitol adeta bir gösteriye dönüştürmeyi başarmış ve TV de canlı olarak bütün panem halkının izleyebileceği şekilde tasarlamıştır.

Katniss Everdeen ve ailesi 12. mıntıkada yaşamaktadır. 12. mıntıkadan giriş çıkışlar Capitol un kontrolün dedir. Katniss ailesinin geçimini sağlamak için her gün çiti geçerek yasak bölgede avlanmak zorundadır. Aslında bunun cezası kesinlikle idam edilmek, ama barış muhafızları çok az kisinin avlanmasını görmezden gelmektedirler. Katniss avdan kazandıklarını Hob denilen karaborsada takas ederek evin geçimini sağlamaktadır. Bu avlanma sırası Gale ile tanışmakta ve birbirlerine zorlu doğa şartlarına karsı yoldaşlık etmektedirler.

Her yılın belli zamanında toplanma günü diye adlandırılan günde, kura da çekilen mozaik tasları üzerinde adları olan çocuklar açlık oyunlarına götürülmektedir. Katniss her sene mozaik taslarına adını yazdırıyor ve bunun karşılığında ailesinin bir yıllık erzağını karşılıyordu.

74. açlık oyunları için toplanma günü geldiğinde Prim, yani Katniss' in kardeşi ilk defa katıldığı kura da adı çıkıyor ve Katniss buna karsı çıkarak kardeşinin yerine açlık oyunlarına gönüllü olarak katılıyor. 12. mıntıkanın erkek haracı olarak kura dan fırıncının oğlu Peeta çıkıyor.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra 24 kisi arenada kendilerini bekleyen ölüme gidiyorlar. 12. mıntıka haraçlarının koçluğunu daha önce arenadan sağ kurtulmayı başaran Haymitch yapıyor. Bu arada tanıtım gecesinde Peeta, Katniss'le aralarında bir ask olduğundan bahsediyor buda tabii ki izleyicileri hayretler içerisinde bırakıyor. Baslarda Katniss buna kızsa da aslında kendilerine beklemedikleri bir avantaj yani hayatta kalmalarını sağlayabilecek yardım ve sponsorlar kazandırıyor.

Arenada Cornucopia denilen yerde yarışmacıların hayatta kalmasını sağlayacak alet, silah ve yiyecekler bulunuyor. Orada bulunan eşyaları alabilmek için ölümüne bir mücadele gerekiyor. Katniss biraz geç hareket edince içinde ne olduğunu bilmediği bir çantayla yetinmek zorunda kalıyor. ve ormanın içinde izini kaybediyor.

Bir süre sonra Katniss ve Peeta karşılasıyor ve birbirlerine hayatta kalmak için yardımcı oluyorlar. Haraçlar birer birer ölmeye basladıklarında Capitol fikrini değiştirerek hayatta kalan iki kisinin arenadan galip ayrılacağını söylüyorlar. Arenada en son ikisi kaldığında Capitol yetkilileri fikrini değiştirerek yarışmadan bir kisinin galip çıkacağını söylüyorlar. Bunu duyan Katniss ve Peeta zehirli meyveleri ağızlarına atmışlar ve tam bu sırada Capitol vazgeçerek ikisini de galip ilan ediyor ve arenadan ayrılıyorlar. Bu durum aynı zamanda halkın gözünde bir isyan olarak algılanıyor.

Kitabın kapağında da göreceğiniz figür yani alaycı kus isyanın simgesi haline gelecektir. Bu alaycı kus ise Katniss'den başkası değildir ...

Yazar: Cem Katmış

Yorum Gönder Blogger

 1. Bloggerden takip edemiyor muyum sizi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi geceler, ilginiz için teşekkürler. Gayet tabi, sağ en üstte "Blogu İzle" butonuna tıklarsanız bizi blogger'dan takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook, Twitter, Google + da bizleri takip edebilirsiniz..

   Sil
 2. anlatım süper! serinin hayranıyım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, haklısınız serinin tamamı çok güzel. Tüm kitap severlere tavsiye edilir.

   Sil
 3. s leri ş yapsan daha iyi olcak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme için teşekkürler, düzeltilecektir..

   Sil
 4. ben bu kitabı okudum bence bu kitap çok güzel

  YanıtlaSil
 5. ben bu serinin hayranıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz okumamış tüm kitap severlere tavsiye edilir, haklısınız evet çok iyi bir kitap.

   Sil
 6. Filminimi izlediniz anlamadim kitap'i hic okumamis gibi anlatmissiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olumlu olumsuz her türlü eleştiri için teşekkür ederiz.

   Sil
 7. önemli olayları fazlasıyla atlamışsınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklı olabilirsiniz, sebebine gelince; bu bir kitap özeti, önemli detaylardan ziyade henüz kitabı okumamış fakat okumaya hevesli kitap severlere bir ön bilgi olması amaçlanmıştır. Ki özetler bunu gerektirir. Tabi ki amacına göre çıkarılan özetlerde olabilir amma velakin bizim kitap özetlerimizdeki amaç okuyucunun zihninde kitabın taslağını kısmen oluşturmaktır.

   Sil
 8. Kitabi okumadim ama okumayi cok isterdim..film harika.. ozet icin tesekkurler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz güzel yorumlarınız için.

   Sil
 9. Kitaplar kac ciltten olusuyor ve her biri kac sayfa?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Açlık oyunları (384 Sayfa), Ateşi Yakalamak (408 sayfa) ve Alaycı Kuş (416 Sayfa) olmak üzere üç ciltten oluşuyor.

   Sil
 10. Yanıtlar
  1. Özet mi uzun olmuş? Çok uzun derken özeti kastettiyseniz aslında olması gereken uzunlukta.

   Sil
 11. özet çok işime yaradı teşekkürler:D bu arada kitabın türü nedir??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşinize yaradı ise ne mutlu bize teşekkür ederiz. Bu arada kitabın türü ise macera, bilim kurgu diyelim umarım işinize yarar.

   Sil
 12. kitabın özeti işime yaradı fakat kitabın sonucu yada ne bileyim amacı nedir? sizce bunu bana söylerseniz çok mutlu olurum.. :) :)

  YanıtlaSil
 13. kitap süper hala tesirindeyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer serilerini de öneriyoruz, hepsi birbirinden güzel..

   Sil
 14. Özet harika olmuş ne uzun ne kısa tam istediğim gibi teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli görüşünüz için biz teşekkür ederiz, sağ olun.

   Sil
 15. ne kadar da kötü olmuş çok uzun ya bu ne ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanın normalde özetler daha uzun olur fakat elimizden geldiğince kısa tutmaya çalıştık. Tabi kastettiğiniz mini özetler değil ise tabi..

   Sil
 16. bu özet mükemmel olmuş ya süpersiniz çok sağolun teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

   Sil
 17. çok harika bir özet olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler değerli yorumunuz için

   Sil
 18. (h) güzel bir anlatım olmuş teşekürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu değerli yorumunuzdan dolayı biz teşekkür ederiz çok sağ olun.

   Sil
 19. bu romandaki karakterleri ve özellikleri nedir???
  ayrıca şunu demeliyim ki özet gerçekten bir harika olmuş :) :)

  YanıtlaSil
 20. Bence bu özet gayette iyi olmuş ve çok işime yaradı gerçekten teşekkürler :) (o)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu bize. İçten yorumunuz için çok teşekkürler.

   Sil
 21. çok güzel bir özet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, sağ olun.

   Sil
 22. hayatımda bukadar güzel özet görmedim acaba bunun son serisininde özeti varmıdır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ederiz. Serinin diğer kitaplarınında özetlerini yayınlayacağız. Tekrar teşekkürler.

   Sil
 23. çok güzel bir özet hazırlamışsınız başarılarınızın devamını dilerim ayrıca ben web tasarımcısıyım gayet basarılı bi sayfa olmus tekrar tebrikler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zahmet edip değerli görüşünüzü belirttiğiniz için teşekkür ederiz. Bir takım iyi şeyler sunabiliyor isek sizlere ne mutlu bize. Sağ olun.

   Sil
 24. çok güzel bi site inci gibi bi siteniz var (k)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teveccühünüz çok sağ olun.

   Sil
 25. bu kitabın 2 serisininde filmi çıktı peki 3 serininde çıacakmı bi bilginiz varmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet serinin son filmi yani "Alaycı Kuş" da beyazperde'ye uyarlanacak. Fakat diğer filmlerden farklı olarak serinin son filmi 2 parça halinde gösterime girecek yani ikiye bölünecek. İlk parçasının 21 Kasım 2014'te, ikinci parçasının ise 20 Kasım 2015'te gösterime girilmesi bekleniyor.

   Sil
  2. çok saolun

   Sil
 26. gerçekten güzel özet yanız bi kaç bölümden daha bahsetmeliydin kitap çok güzl bütün serilerini okumanızı tavsiye ederim

  YanıtlaSil

 
Top